Janowa Dolina

MARCIN KACZOROWSKI
Janowa Dolina, malownicza wieś na na Wołyniu w powiecie kostopolskim została zbudowana w okresie II Rzeczypospolitej i powstała jako wzorcowe osiedle zakładowe przy nowo powstałych Państwowych Kamieniołomach Bazaltu, zatrudniających ok. 1200 pracowników. Założycielem i dyrektorem kopalni, aż do 1940 r. był inż. Leonard Szutkowski.
 
Janowa Dolina była osiedlem nowoczesnym, w pełni zelektryzowanym, zwodociągowanym, skanalizowanym, zbudowanym na podstawie szczegółowego planu urbanistycznego (analogicznie jak Gdynia) a kamieniołom każdego roku zwiększał swoje moce produkcyjne co sprzyjało rozwoju całego regionu. Produkcja w tym kamieniołomie była nastawiona wyłącznie na wyroby budowlane i pomnikowe. Kostka brukowa trafiała do Łodzi, Warszawy i Lwowa, natomiast po wybudowaniu nowej bocznicy kolejowej sprzedaż była prowadzona nie tylko na terenie całego kraju ale również poza jego granicami.
 
Niestety kres tej malowniczej osady jak i polskości na tym terenie nastąpił w Wielki Piątek 23 kwietnia 1943 roku, kiedy w wyniku napadu na Janową Dolinę ukraińskich grup, powstałych z połączenia sił UPA, wymordowana została większość mieszkańców. 15 maja UPA znowu zaatakowała Janową Dolinę, paląc elektrownię, trafostację, hydrofornię i wiele budynków poza zasięgiem niemieckiej obrony. Nikt nie zginął. Po tym ataku wywieziono resztę cywilów i sprowadzono polskich policjantów z 202 batalionu.
 
 
Źródła:
materiały własne
plus.gk24.pl
goforetime.pl
UDOSTĘPNIJ PRZEZ:

Hurtownie

Sprawdź gdzie naszemu materiałowi do Ciebie najbliżej i odbieraj zakupy wygodnie z wybranej hurtowni